Chvojensko.cz

Fotogalerie

Dárci a podporovatelé

LITH.s.r.o. Malé Chvojno

CPI Park Žďárek

 

Libouchec už nechce obří haly u Žďárku

Plánovaný CPI Park Žďárek

Plánovaný CPI Park Žďárek Autor: archív CPI Park Žďárek

dnes 12:56

Žďárek - Stavba obřího logistického centra u Žďárku se už přestává líbit čím dál méně. Například Libouchec, který na ni původně shlížel celkem příznivě, dnes nechce ani slyšet. „Nelíbí se nám to, je to moc gigantická stavba," řekl o tom starosta Libouchce Jiří Štěrba.

 
 
 

„Když jedete po dálnici, tak takových hal kolem ní stojí spousta a jsou většinou prázdné, protože pro to jejich majitelé nesehnali využití," pokračoval Štěrba. „Takže se bojíme, aby nám tady nepostavili něco tak obrovského a pak nám to nezůstalo na krku prázdné," řekl o tom.

Jeho odmítavý postoj souzní s většinovým názorem lidí z Libouchecka. Protestní petici před časem podepsalo 800 z nich, což je naprostá většina zdejších obyvatel. Marian Páleník ze společnosti Přátelé přírody, která se v boji proti logistickému centru angažovala například poskytnutím pomocizdejším odpůrcům stavby při sběru podpisů pod protestní petici, k tomu uvedl, že rozhodně nesloží ruce do klína.

„Připravujeme další právní kroky," sdělil, ale nechtěl to upřesnit. „Také doufáme, že krajský úřad rozhodne správně dle zákona," řekl Páleník.

Upozornil, že likvidace chráněných a kriticky ohrožených druhů živočichů není vše negativní. „Mnohem důležitější je, jaký vliv tahle stavba bude mít na krajinný ráz a na kvalitu života v okolních vesnicích."

Také lékař Miroslav Šuta, který se dlouhodobě zabývá účinky výfukových plynů na lidský organismus upozornil, že nanočástice ze spalin dieselových motorů kamionů se usazují hluboko v dýchacím ústrojí a dokonce pronikají hluboko do krevního řečiště.

„Obecně jsou považované za největšího zabijáka. Právě tohle by měla vyhodnotit rozptylová studie, 1,5 tisíce kamionů denně je obrovská zátěž," komentoval to Šuta. „Navíc Ústecký kraj má dlouhodobě problémy s plněním limitů pro prach a oxidy dusíku," upozornil.

Na co se čeká?

Na řadě je krajský úřad, který musí rozhodnout o tom, zda udělí CPI výjimku z ochranyosmnácti chráněných, či ohrožených a kriticky ohrožených druhů živočichů. „Vydání rozhodnutí předpokládáme prozatím koncem listopadu," uvedla Magdalena Hanáčková z kanceláře hejtmana. „Zatím očekáváme vyjádření jednotlivých účastníků řízení."

 

Autor: Janni Vorlíček

Čti více

 

 

Obří stavba u Žďárku nebude
článek v Ústeckém deníku ze dne 9.12.2009
Autor: Janni Vorlíček

Libouchecko – Obyvatelé na Libouchecku si mohou oddychnout. Příliv kamionů nehrozí. Alespoň na čas. Společnost Czech Property Investment (CPI) totiž „odpískala“ stavbu obřího logistického centra u Žďárku.

 


Ústeckému deníku to potvrdila Michaela Winklerová, mluvčí společnosti CPI.

„Stavbu centra jsme pozastavili, protože logistika není v centru zájmu. Jelikož si myslíme, že těchto logistických center je dost, neplánujeme stavbu ani jinde, nechceme se pouštět do spekulativní výstavby,“ uvedla Winklerová.

Tato zpráva potěšila místní obyvatele a bojovníky proti stavbě. „Něco jsem tušil, ale říkal jsem si, že je to spíše naše zbožné přání. Mám velkou radost,“ uvedl například Václav Seidl, který je ve sdružení Přátelé přírody a patří mu v nedalekém Žďáru nemovitost.

„Chtěl jsem ji rekonstruovat a předělat na rodinný dům, ale kvůli úmyslu zde postavit logistické centrum, jsem to odložil. Nyní se do toho mohu vrhnout,“ dodal Seidl.

Starosta Libouchce Jiří Štěrba z tohoto rozhodnutí naopak příliš radost nemá. „Proč? Protože je špatná situace na pracovním trhu. Ale nedá se nic dělat,“ komentoval to Štěrba.

Na druhou stranu, krajský úřad přes podané námitky potvrdil územní rozhodnutí liboucheckého stavebního úřadu o umístění stavby centra. Proto Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, která vede kampaň proti stavbám v Podkrušnohoří, pod níž se podepsal i bývalý prezident Václav Havel, má obavy, že s novými plány na výstavbu CPI přijde například po deseti letech.

„Bude to jako s paroplynovou elektrárnou v Úžíně. Tady je patnáct let staré stavební povolení, ale přesto je platné a teoreticky nic nebrání zahájení stavby,“ dodal Páleník.

Nadále ovšem platí zákaz činnosti, jenž společnosti CPI udělila Česká inspekce životního prostředí. O tom Deník informoval jako první v polovině listopadu.

Zákaz ČIŽP vydala kvůli rozorání a hnojení pozemků, na nichž mělo centrum stát.

Společnost CPI totiž ohrozila chráněného střevlíka zlatitého, na nějž firma nedostala výjimku z jeho zákonné ochrany. Tu potřebuje k získání stavebního povolení.

 2017 - Chvojensko, z.s. webdesign: David Drobný - 608 532 718