Chvojensko.cz

Fotogalerie

Dárci a podporovatelé

LITH.s.r.o. Malé Chvojno

Základní informace

 

Umístění CPI PARKu ŽĎÁREK je navrženo v souladu s platným územním plánem a jeho změnami schvalovanými postupně v letech 1998 – 2005.

 

Způsob budoucího využití parku je celkem striktní, daný platným územním plánem a následně kolaudačním rozhodnutím. Podle platného územního plánu je v parku možné provozovat pouze logistiku či skladování a lehkou výrobu příměstského typu.

 

V souvislosti se závěrem zjišťovacího řízení (EIA) jsme zaznamenali různé obavy z množství kamiónů pohybujících se na parku. Přesto že jsme tuto problematiku již vysvětlovali na našich společných schůzích považujeme za důležité připomenout, že čísla uvedená pro teoretický výpočet hodnot pro potřeby zjišťovacího řízení uvažují s maximálními hodnotami, které však nebudou v praxi nikdy dosaženy. Nikdy nebude v celém parku pouze logistika a stejně tak naopak v něm nebude pouze lehká výroba. Logistika má obecně menší požadavky na počet zaměstnanců a podle svého zaměření každá logistická firma generuje různou dopravní zátěž. Naopak lehká výroba má oproti logistice minimální nároky na dopravní zatížení, avšak vyžaduje větší množství zaměstnanců a s tím spojené zázemí. V takovém případě pak dojde k úpravě manipulačních ploch pro kamiony na parkoviště pro osobní automobily.

 

Logistika je soubor činností, jehož úkolem je zajistit, aby bylo správné zboží, ve správném čase, ve správném množství, ve správné kvalitě na správném místě a se správnými náklady. Jednotlivých druhů logistiky je však ve skutečnosti opravdu mnoho a vždy záleží na druhu činnosti klientů logistické společnosti, která činnost provozuje. Ta pak může zahrnovat i tzv. packing – balení a příprava na rozvoz pro jednotlivé maloodběratele. Tato činnost vyžaduje nezanedbatelný počet zaměstnanců, kteří po proškolení pracují zpravidla na dvě směny. Naopak třeba skladování může být proces dlouhodobějšího uskladnění zboží bez nutnosti další přípravy či balení. Řádná evidence a spolehlivá manipulace se zbožím však bude nutná vždy. Skutečný způsob provozování a druh činností však bude záviset na konkrétním nájemci.

 

Lehká výroba příměstského typu sice nese v nazvu slovo výroba ale o výrobu se v pravém slova smyslu ve skutečnosti nejedná. Pokud bychom chtěli popsat činnost o kterou se jedná, pak bychom volili spíše termín montážní a kompletační práce. Od několika výrobců se svezou součástky, ze kterých se potom smontuje konečný výrobek – počítač, osvětlovací technika, okna, nábytek, hračky atd. Pro takovouto činnost bude nutný určitý podíl zaměstnanců se specializovaným vzděláním, ale většina pracovníků bývá na specifickou činnost zaškolena.

 

Všechny haly parku se budou stavět ve stejné technické specifikaci. Z tohoto ohledu budou haly odpovídat způsobu provozování logistiky či skladování. Pokud bude některý z klientů chtít v hale provozovat lehkou výrobu, bude muset úřady požádat o souhlas. Ten se vydává na konkrétní činnost po doložení splnění podmínek všech zákonů a předpisů. Naše společnost, jako vlastník parku má zájem na tom, aby všechny tyto činnosti pro nájemce zajistila. Jednak tím zjednoduší přípravy budoucímu nájemci a zároveň také bude moci přímo kontrolovat, že všechny podmínky a požadavky úřadů a veřejnosti budou respektovány a splněny.

Zatím jsme se zabývali pouze využitím prostor hal jako takových. Je však třeba také zmínit, že zhruba 10% vnitřních prostor všech hal bude čítat kancelářské prostory. Jejich velikost a vybavení budou uzpůsobovány potřebám konkrétních klientů. V každém případě počet administrativních pracovních míst v rámci parku bude zároveň zajímavou nabídkou pracovních míst, zejména pro zaměstnance z blízkého okolí.

V prostorách hal je možné také vystavět showroom – předváděcí místnost. Pokud budoucí nájemce bude chtít v nových prostorách také nabízet velkoobchodně své výrobky a bude k tomu potřebovat předváděcí prostory, je možné je udělat přesně podle potřeb nájemce.

Další možná úprava je zaměřena také na menší lokální společnosti, které potřebují spíše příruční sklady a základní kanceláře. V takovém případě dojde k vnitřnímu rozdělení menších hal a úpravě kancelářských vestavků tak, aby těmto požadavkům odpovídaly. Když zmiňujeme rozdělení hal, bylo by dobré uvést, že každou z hal je možné rozdělit podle požadavku nájemců.

 

Naše společnost, jako majitel budoucího parku, nebude provozovat žádnou z činností ve vybudovaných halách (naším businessem je tyto haly pronajímat), bude však nadále zodpovědná za provoz celého parku v souladu s platnými povoleními a za výkon činností vyplývajících z povinností majitele areálu a zajištění provozu celého areálu. Půjde zejména o činnosti souvisejí se zabezpečením funkčnosti společných technologií (samostatné hasící zařízení, vodárna, čistička odpadních vod, retenční nádrže atd.), provozuschopností venkovních ploch, příjezdových komunikací, zajištění ostrahy, dodržování provozních a dopravních předpisů v rámci areálu, zajištění úklidu venkovních společných ploch (pro zamezení prašnosti), úklid sněhu, zahradnických a sadových prací, údržba zeleně atd. V každém případě bude naše společnost jako majitel areálu zodpovědná za dodržování předpisů a podmínek pro venkovní společné prostory a nepřímo také jako pronajímatel za provoz v jednotlivých halách. Proto budeme provádět pravidelné prohlídky v nájemních prostorách, abychom se společně s nájemci ujistili o tom, že provozovaná činnost je v souladu s platnými povoleními a podepsanou nájemní smlouvou, která je odráží. Před pronajmutím prostor musí být specifikována činnost, kterou chce nájemce v prostorách provozovat. Pokud jde o logistiku či skladování, je možné smlouvu podepsat. Pokud jde o lehkou výrobu, následuje činnost nutná pro zajištění řádných povolení. Až budou podmínky pro provozování lehké výroby splněny (nájemce obdrží souhlas úřadů), může dojít k podpisu nájemní smlouvy povolující lehkou výrobu. Tímto způsobem se jako vlastník ujistíme o tom, že v parku bude prováděna skutečně pouze činnost povolená úřady. Jelikož způsob užívání a činnosti v pronajatých prostorách jsou v nájemní smlouvě specifikovány, můžeme jako pronajímatel v případě jejich nedodržování a neochoty nájemce spolupracovat, nájemní smlouvu vypovědět a nájemce z prostor vystěhovat. Nájemní smlouva se většinou podepisuje na dobu několika let.

 

Většina nájemců začne ihned po podepsání nájemní smlouvy shánět vhodné pracovníky v místě a jeho okolí. Toto je nájemci nejvíce preferovaná varianta a tou bude začínat každý nájemce v parku. Pokud však bude potřebovat specializované pracovníky, které není možné lokálně sehnat, budou muset nájemci hledat jiná individuelní řešení. V souvislosti s komunikací a informovaností související s nabídkou pracovních míst a pozic v rámci parku přemýšlíme o vybudování určitého systému, který by měl fungovat na obě strany – jak směrem k zájemcům o práci, tak směrem k nájemcům parku. Základem spokojenosti všech účastníků je komunikace – proto se snažíme nastavit správný způsob jak ve spolupráci se zastupitelstvy tak se sdruženími.  

 

Zajištěním komunikace a informovanosti ohledně možnosti zaměstnání však nic nekončí. Je třeba zajistit dostatečné a adekvátní možnosti dopravy do zaměstnání a opět z něj. Pro zjištění možností městské a příměstské dopravy jsme již jednali se zástupci obcí Libouchce a Velkého Chvojna. Systém dopravy bude nutné naplánovat a zprovoznit postupně podle požadavků a nutnosti uvádění do provozu jednotlivých hal parku.

 

Toto však není jediná aktivita kterou jsme podnikli. Společně s Vámi, se zastupiteli obcí Libouchec a Velké Chvojno jsme se již dohodli na několika investicích, které by na začátek našeho sousedského vztahu měly pomoci oběma stranám. Písemná dohoda je v současné době připravována a podpis mezi naší společností a obcemi je předpokládán v první polovině srpna. Dohoda shrnuje náš závazek:


- vybudovat ochranný val mezi obcí Žďárek a parkem a osázet jej izolační zelení
- vybudovat ochranný val mezi chatovou osadou a parkem a osázet jej izolační zelení
- vybudovat zdroj pitné vody pro chatovou osadu
- spolupracovat na zajištění zkapacitnění a úpravy Klíšského potoka v obci Žďárek
- spolupracovat s obcemi na přípravě jejich žádostí o dotace z Operačního programu pro životní prostředí, Operačního programu rozvoje venkova a dalších národních dotačních zdrojů na zajištění plynofikací a odkanalizování dotčených obcí a dále jednat s obcemi o poskytnutí potřebné součinnosti i při zajišťování vlastních zdrojů žadatele o dotaci.
- spolupracovat s obcemi při přípravě žádostí o opravu státních a místních komunikací do regionálního operačního programu (ROP)
- vybudovat točnu na konci původní komunikace starého příjezdu na silnici I/13
- umístit závory na záchytném parkovišti
- vybudovat chodníky pro pěší na silnici III. třídy směrem od můstku přes železnici k parku s adekvátními přechody pro pěší
- prověřit možnost opětovného přirozeného napouštění požární vodní nádrže v obci Žďárek dešťovou vodou (bylo přerušeno výstavbou dálnice)
- zajištění úpravy umístění potřebných autobusových zastávek na základě vyhodnocení zkušebního provozu
- vysadit o 30% více dřevin jako kompenzační opatření za vykácené dřeviny; realizaci výsadby zeleně zajistit dle požadavků obcí
- spolupracovat s obcemi na omezení průjezdu těžké nákladní přepravy přes most směrem na Žďár
- spolupracovat s obcemi na omezení průjezdu těžké nákladní dopravy do obce Žďárek

 

Dále jsme se zavázali, že ve spolupráci s obcí Libouchec vybudujeme dětské hřiště v obci Žďárek. Každopádně chceme zdůraznit, že výčtem výše uvedených investic či aktivit naše spolupráce s Vámi a zastupitelstvy nekončí a jsme přesvědčeni, že Vám budeme moci v budoucnu přinést další investice, které ukáží že umíme být dobrými sousedy Při získávání podnětů z řad veřejnosti budeme hledat další možnosti, jak dokázat, že jsme spolehlivý partner.

 

Závěrem této úvodní části musíme také zmínit jednu nezanedbatelnou skutečnost, která může mít velmi významný vliv na rozvoj celého regiónu. Pokud náš park přiláká zahraniční nájemce, což se hlavně ze sousedního Německa dá předpokládat, je velice pravděpodobné, že si nájemce bude registrovat společnost v Čechách. Potom bude její sídlo na adrese parku. Tím by automaticky spadala pod místně příslušné obecní a krajské úřady a to i odváděním daní právnických osob. Podle zákona o daních č. 243/2000 se pak zhruba jedna pětina takto zaplacených daní přepočtena na počet obyvatel vrací zpět obcím do jejich rozpočtu. Takovýto příjem do obecní pokladny může být velice radikální a může úplně změnit možnosti rozvoje obce a regionu. 

 
 
Příští vydání
 

V dalším čtení o CPI Parku Žďárek Vás budeme informovat o plánované první etapě - sestává ze dvou hal – C (SO103) a D (SO104), jejím rozsahu, úpravách zeleně, zajištěním čistoty, pracovní době po dobu výstavby a dalších opatřeních.

 

Červenec 2008

CPI Park Žďárek, a.s.

 


2017 - Chvojensko, z.s. webdesign: David Drobný - 608 532 718