Chvojensko.cz

Fotogalerie

Dárci a podporovatelé

LITH.s.r.o. Malé Chvojno

Pamatujete si ještě na smělý záměr centrálního vytápění Velkého Chvojna?

7. srpen 2010

článek v originále

Liberecký soud dnes vyhlásil úpadek na dodavatele tepla Lenoxa

 

vydáno: 01.04.2010, 10:59 | aktualizace: 01.04.2010 11:53

Liberec - Liberecký soud dnes vyhlásil úpadek na firmu Lenoxa. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku. Výrobce tepla dluží bankám, leasingovým společnostem a dodavatelům přes 67 milionů korun, které není schopen splácet. Úpadek chce Lenoxa řešit reorganizací, kterou ale musí schválit nadpoloviční většina věřitelů. Soud dnes vyzval věřitele, aby do 30 dnů přihlásili své pohledávky. Insolvenčním správcem jmenoval libereckou společnost Koppa.

http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2483/2/28/7/?typkodu=img

Lenoxa je od 12. března v insolvenčním řízení na návrh věřitele Jana Honzíka z Jiříkova, kterému dluží 102.795 korun na nájemném. Lenoxa podle něj zastavila platby, protože nemá peníze. To potvrzuje také insolvenční návrh, kterým se k řízení připojili vlastníci Lenoxy. Společnost dluží také svým zaměstnancům a finančnímu úřadu.

A.s. Lenoxa má v Česku přes dvě desítky provozů a loni zaměstnávala 30 lidí. Podle insolvenčního návrhu uskutečnila v roce 2009 zakázky za 59,65 milionu korun, což ve srovnání s rokem 2008 představovalo pokles o 28 procent. Loňské hospodaření firmy bylo vyrovnané, když rok předtím podnik vykázal zisk 422.000 korun.

Firma je dlouhodobě terčem kritiky kvůli údajně přemrštěným cenám tepla, které prověřuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Odběratelům v Doksech, Ralsku a Liberci účtovala zálohy kolem 1000 korun za gigajoule, když běžně se ceny v Libereckém kraji pohybují kolem 590 až 670 korun za gigajoule. Vysoké ceny byly zřejmě hlavním důvodem, proč firma přišla o řadu zákazníků. Zatímco v roce 2008 měla 150 odběratelů, loni už jich bylo o třetinu méně a objem prodaného tepla klesl téměř o čtvrtinu.

Odpojování zákazníků je podle vedení Lenoxy hlavní příčinou finančních problémů společnosti, uvádí to insolvenční návrh společnosti. Firma v posledních letech masivně investovala do modernizace kotelen a ročně platí bankám a leasingovým firmám pře 17 milionů korun. S úbytkem odběratelů se ale dostala do finančních problémů. Na to doplatili v březnu i odběratelé Lenoxy, když dodavatel plynu RWE zastavil dodávky paliva pro kotelny v Doksech a Liberci. Stovky tamních odběratelů zůstaly několik dní bez tepla a teplé vody, dodávky se podařilo obnovit až po zásahu ERÚ.

Autor: ČTK

Pokud by se  tehdy podařilo našim "radním" zrealizovat  tento projekt  platili by chvojenští "jako mourovatí". Ti kteří  by byli za rozhodnutí zodpovědní by  říkali, jak jsou obětí firmy, která je napálila, tak jak to známe z jiné chvojenské  kauzy... Kdyby si naše "radnice" nechala udělat studii proveditelnosti na začátku celého martiria - mohla ušetřit měsíce dohadování a řešit možná něco užitečnějšího....

JB

 

 

 


2018 - Chvojensko, z.s. webdesign: David Drobný - 608 532 718